Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 02 kwietnia 2020
Franciszka i Władysława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
WSPOMNIENIA - JERZY OSTROWSKI
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Urodził się 1 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Zmarł 8 września 2019 roku w Częstochowie. I w Częstochowie spędził spory czas swojego życia, w dużej mierze poświęcając się dziennikarskiej służbie i strażakom.


W wydawnictwie „Wspomnienia tworzenia Klubu AZS przy WSAH w Częstochowie” (2008) wydanej na 100-lecie akademickiego Związku sportowego w Polsce i 63-lecie AZS w Częstochowie, Mieczysław Zbigniew Hrehorów, Honorowy Członek AZS i prezes Klubu Seniora AZS w Częstochowie, tak opisał Jerzego Ostrowskiego:
Jerzy Ostrowski – kierownik sekcji bokserskiej i jej zawodnik poprzez uczestnictwo w pierwszym roku międzyklubowych rozgrywkach bokserskich. Lekkoatleta, uczestnik biegu narodowego w 1948 roku w Częstochowie, w którym zajął czołowe miejsce. Jako członek Klubu Seniora AZS współorganizator jubileuszy AZS. Jest równocześnie generalnym fotoreporterem uroczystości jubileuszowych, spotkań opłatkowych oraz imprez sportowych. Wyróżniony medalami jubileuszowymi i Honorową odznaką AZS”.
12 września 2019 roku na cmentarzu komunalnym podczas Mszy Świętej pogrzebowej śp. Jerzego Ostrowskiego prezes Mieczysław Hrehorów we wzruszających wspomnieniach opowiedział o swoim młodszym koledze-przyjacielu.
„Jerzego poznałem w 1946 roku jako studenta pierwszej, powstałej w Częstochowie wyższej uczelni – Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej i twórcy Klubu Akademickiego Związku Sportowej przy tej uczelni. Po przeżyciu II wojny światowej młodzież studencka w Częstochowie, która powróciła z niewoli niemieckiej i Armii Polskiej na zachodzie czy też ekspatriowana z Kresów Wschodnich, pełna entuzjazmu i żądna pogłębiania wiedzy i chęci sportowych przeżyć, tworzyła organizację sportu akademickiego. Jerzy, jak ja, nie był częstochowianinem, ale czynnie włączył się w działalność powstającego klubu. Był lekkoatletą i bokserem. Wspólnie w reprezentacji AZS uczestniczyliśmy w biegu narodowym w 1948 roku w naszym mieście, zajmując czołowe lokaty. Jerzy pozytywnie odnosił się do działalności studenckiej. Był zawsze uśmiechnięty, miał łagodną twarz o serdecznym spojrzeniu. Najchętniej uprawił boks, startował w zawodach klubowych. Zorganizował sekcję bokserską i był jej doskonałym kierownikiem. Poprzez bratnią pomoc i przy wzajemnym poszanowaniu, wraz z kolegami stwarzali właściwą, sportową atmosferę.
Jerzy posiadał umiejętności fotoreporterskie i lekkie pióro. Tymi talentami dzielił się z nami, rejestrując nasze uroczystości i imprezy, w tym te szczególnie ważne – jubileuszowe, aż do 78-lecia AZS włącznie. Czynił to z pasji i zamiłowania do pracy dziennikarskiej. Można powiedzieć, że był naszym, rodzimym fotoreporterem.
Jerzy był sympatyczny, bardzo lubiany i chętny do czynienia niezbędnej pomocy. Za swoją wybitną działalność na rzecz sportu akademickiego był odznaczany okolicznościowymi odznakami, w tym Złotą Honorową Odznaką Akademickiego Związku sportowego.
Z wyrazami uznania dla sp. Jerzego i kondolencjami dla Jego Córek i Rodziny.
Mieczysław Zbigniew Hrehorów.

OD REDAKCJI
Jerzy Ostrowski był wielkim przyjacielem „Gazety Częstochowskiej” i – co z przyjemnością stwierdzam – także moim osobistym, co poczytuję sobie jako wielką radość i zaszczyt. Współpracował z nami ponad piętnaście lat. Oczywiście gros jego artykułów dotyczyło tematyki strażackiej – to była jego misja i pasja. Ale pan Jerzy był rasowym dziennikarzem i co rusz dostarczał nam wiele ciekawostkowych materiałów. Dostrzegał różne problemy, bardzo lubił upominać się o prawa zwierząt i dzięki temu na naszych łamach pojawiały się teksty o zagubionych kotkach, bocianach poszukujących swych gniazd czy chorych pieskach.
Pan Jerzy emanował ciepłem i serdecznością. Zawsze z rozrzewnieniem będę wspominać nasze wielogodzinne pogaduszki, w których dzielił się swoimi wspomnieniami i radościami.
Niech spoczywa w spokoju.

URSZULA GIŻYŃSKA

r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl