Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 31 marca 2020
Balbiny i Gwidona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
ekologia
Nie taka znowu niewielka – mała retencja w Nadleśnictwie Brynek
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Obserwacje z ostatniego 50-lecia wskazują na nasilanie się na obszarze Polski ekstremalnych zjawisk pogodowych. Coraz dłuższe okresy suszy i stan systemów melioracyjnych doprowadzają do obniżania się poziomu wód gruntowych i powierzchniowych. Efekty można obserwować gołym okiem. Wysychają rowy, niewielkie zbiorniki i oczka wodne. W lesie również zaczyna brakować wody.

Wychodząc naprzeciw opisanym problemom, od ponad 20 lat Lasy Państwowe realizowały inwestycje związane z retencjonowaniem wody, czyli jej magazynowaniem i spowalnianiem przepływu. W 2006 r. postanowiono pojedyncze przedsięwzięcia wielu nadleśnictw połączyć w jeden wspólny projekt małej retencji. W efekcie pozyskano fundusze unijne i ruszył ogólnopolski projekt. W tej chwili trwa już jego druga edycja.
Od początku tę inicjatywę wyróżniała szczególna dbałość o środowisko. Leśnikom nie chodziło tylko o retencjonowanie jak największej ilości wody, ale także na zrobieniu tego tak, aby zyskał ekosystem. Dużo pracy włożono w odtworzenie obszarów mokradłowych, przywrócenie naturalnej równowagi sztucznie meliorowanym rowom, odtworzenie niewielkich zbiorników śródleśnych i umożliwienie ich wykorzystania przez okoliczną zwierzynę. Linie brzegowe zbiorników są formowane w sposób przypominający naturalny, skarpy nachylone tak, aby zwierzęta mogły je wykorzystywać jako wodopój.
Nadleśnictwo Brynek z miejsca zaangażowało się w prace nad projektem. W pierwszej perspektywie finansowej projektu, na lata 2007–2013 zrealizowano 5 inwestycji, na łączną wartość prawie 3 mln złotych.
Powstał zbiornik „Wytoki”, usytuowany w dużym kompleksie łąk śródleśnych, przez które niesie wody potok Dębienica. Dzięki temu nowy dom znalazło tu wiele ptaków, płazów i gadów (specjalnie dla nich wykonano wyspę na zbiorniku, gdzie mogą w spokoju wyprowadzać lęgi), a teren zyskał przyrodniczo.
Udało się także zmodernizować zespół stawów paciorkowych w lesie graniczącym ze wsią Połomia. Teraz stawy zachwycają wizualnie, służą jako rezerwuar w razie pożaru oraz spełniają swoją podstawową funkcję – zatrzymują wodę. Można na nich spotkać kaczki, łabędzie, żurawie i inne ptactwo wodne.
W kolejnej odsłonie projektu Lasów Państwowych, w perspektywie finansowej 2014–2020 powstał już zbiornik w leśnictwie Krywałd, nazwany „Groszowym”. Powstanie także kolejny zbiornik na „Wytokach”. Trwają prace nad utworzeniem obszaru mokradłowego w leśnictwie Strzybnica, we wsi Brynek.
Na rewitalizację czeka także przeszło 4-kilometrowy odcinek rowu biegnącego przez leśnictwa Świniowice i Potempa. Na czym polega taka rewitalizacja? Chodzi o spowolnienie przepływu wody; są to działania dokładnie odwrotne, niż w przypadku klasycznych melioracji. Rów nabierze naturalnego charakteru, będzie meandrować, gdzieniegdzie tworząc małe rozlewiska. Wszystko po to, żeby nad wodą mogło znowu kwitnąć życie.
NADLESNICTWO BRYNEK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl