Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 09 kwietnia 2020
Marii i Marcelego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
ekologia
Jedno drzewo – jedno dziecko
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Pomysł realizacji projektu stworzył Polak mieszkający na co dzień w szwajcarskiej Lozannie. Kilka miesięcy temu pozytywnie zainteresował nim Ministerstwo Środowiska.

Temat – „jedno dziecko, jedno drzewo” łączy misję Lasów Państwowych, którą jest ochrona przyrody, z misją działalności na rzecz społeczeństwa. Pilotażową akcję sadzenia „Jedno dziecko – jedno drzewo” rozpoczęli leśnicy ze szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych. Pierwsze sadzenie odbyło się w miejscowości Cerkwica (Nadleśnictwo Gryfice) 14 maja bieżącego roku. Sadzenie odbyło się w ramach uczczenia jubileuszu 95-lecia istnienia PGL LP. Zasadzono 95 dębów. W Cerkwicy swoje miejsce znalazł jeden Dąb niepodległości – poświęcony przez Papieża Franciszka, jak również dęby posadzone przez rodziców nowo narodzonych dzieci.
Nadleśnictwo Brynek rodziców nowo narodzonych dzieci zaprosiło do siebie 28 września. Posadzono dęby, choć w odbywającej się wcześniej akcji w Katowicach wybrano lipy i graby. Jak podkreślał wówczas Arkadiusz Wojciechowicz, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, każde drzewo ma swoją symbolikę. Jak wiemy, dęby symbolizują siłę i długowieczność. Wszystkie rodziny, które wzięły udział w sobotnim przedsięwzięciu, otrzymały odpowiedni certyfikat oraz niewielki upominek od Nadleśnictwa. Posadzone przez nie drzewka zostały oznaczone przygotowanymi tabliczkami z imieniem i rokiem urodzin każdego dziecka. Udział w akcji był całkowicie bezpłatny.
Teraz, zgodnie z zapewnieniem Adama Mazura, zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Brynek, drzewkami będą opiekować się leśnicy. Odwiedzanie „swojego drzewa” pod siedziba Nadleśnictwa w założeniu ma nie tylko nieść wartość sentymentalną. Leśnicy liczą na to, że odwiedzający spędzą czas na ścieżce dydaktycznej, mocniej zżyją się z lasem i staną się otwarci na jego potrzeby. W końcu tak wczesne posadzenie własnego drzewa zobowiązuje!
Akcja została bardzo dobrze przyjęta przez rodziców i będzie kontynuowana. Informacje o kolejnych edycjach oraz innych ciekawych inicjatywach są umieszczane na stronie internetowej Nadleśnictwa Brynek.
NADLESNICTWO BRYNEK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl