Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 02 kwietnia 2020
Franciszka i Władysława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Nowe instrumenty dla Orkiestry
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona to zespół amatorski funkcjonujący od 26 lat w Gminnym Ośrodku Kultury. Funkcjonująca tu szkółka instrumentów dętych i perkusyjnych zapewnia stały nabór nowych muzyków do orkiestry i szkolenie dzieci i młodzieży.
Funkcjonowanie takiego zespołu to nie tylko zaangażowanie i pasja ludzi, którzy go tworzą, ale również odpowiednie środki finansowe na utrzymanie kadry czy zakup instrumentów, nut oraz wyposażenia dla orkiestry.
W ostatnich latach Orkiestra prężnie rozwija się, zwiększa skład, realizuje coraz ambitniejsze projekty muzyczne, koncertuje na prestiżowych festiwalach m.in. Festiwal International de Musica de Malgrat de Mar w Hiszpanii 2018, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Szczecinie 2019 (nagroda Grand Prix), koncert w Teatrze Królewskim w Warszawie na Gali NIW-CRSO z udziałem ministra Kultury Piotra Glińskiego (2018) czy widowisko muzyczno-taneczne „Kolej na Lubin” pod dyrekcją Mariusza Dziubka (2019). Życie Orkiestry to jednak przede wszystkim całoroczna ciężka praca, lekcje indywidualne z instruktorami, próby. Każdy zespół muzyczny, również i nasza orkiestra, ma duże potrzeby sprzętowe, dlatego też staramy się o pozyskiwanie dodatkowych funduszy zewnętrznych, aby móc wzbogacić się o nowe instrumenty.
Rok 2019 jest dla nas wyjątkowo szczęśliwy, ponieważ możemy korzystać z dofinansowania ze środków z budżetu Województwa Śląskiego w ramach Marszałkowskiego Konkursu Sołeckiego. Zadanie pn.: „Zakup instrumentów muzycznych dla Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Zielonej” to w praktyce zakup nowych instrumentów muzycznych: euphoniów, trąbek, klarnetów, waltorni i saksofonu altowego (łącznie 12 instrumentów). Nowe instrumenty są już w użytkowaniu naszych muzyków, a podczas Dożynek w Dąbrowie Zielonej orkiestra zagrała na nich Koncert z okazji 100 Rocznicy I Powstania Śląskiego. Łączna kwota projektu to 46 400 zł. Jesteśmy wdzięczni wszystkim Sołectwom, na czele z Sołtysami, oraz Władzom Gminy Dabrowa Zielona za wsparcie tego projektu. Dzięki nowym profesjonalnym instrumentom możemy podnosić poziom artystyczny i muzyczny zespołu oraz poprawić jakość edukacji dzieci i młodzieży. Nowe profesjonalne instrumenty będą służyły kolejnym muzycznym pokoleniom przez wiele lat.
Od dwóch lat działalność Orkiestry wspiera Stowarzyszenie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, które realizuje projekt pn.: „Zakup instrumentów i wyposażenia dla Młodzieżowej Orkiestry Dętej Dąbrowa Zielona” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach Programu Infrastruktura Kultury. Łączna kwota projektu to 32 055 zł. W ramach projektu MOD Dąbrowa Zielona zakupiło instrumenty muzyczne w tym: saksofony (4 szt), klarnet, tomy marszowe, chaimsy ze statywem oraz 50 pulpitów dla całej orkiestry. Cieszymy się, że dzięki dotacji możemy stale podnosić swój poziom muzyczny i artystyczny oraz efektywnie prowadzić zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Dzięki powiększonemu instrumentarium możemy kształcić większą liczbę dzieci.
Trwa nabór do Orkiestry, na który zapraszamy kandydatów od 8 r.ż., w środy i piątki w godzinach 17–19 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Zielnej. Kontakt: 34 3555055.

fot. Ewelina WąsekJK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl