Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 02 kwietnia 2020
Franciszka i Władysława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od 1 do 6 października bieżącego roku w krzepickim liceum realizowano projekt „Zachować pamięć”.
Uczestnikami ze strony polskiej byli uczniowie liceum tj. Mateusz Drab, Zuzanna Garbaciak, Dobrosława Tomaszewska, Patrycja Krotoszyńska, Bartosz Zawierucha, Krzysztof Bujak, Dominika Zalska, Izabela Dobosz, Anna Puchała, Paulina Tronina, Klaudia Tekieli, Emilia Radzioch, Szymon Pawłowski, Wiktoria Desperak, Samira Kierat. Grupa niemieckia składała się z 8 uczniów Geschwister Scholl Schule oraz 2 studentów Uniwersytetu w Tübingen.
Celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat II wojny światowej, poznanie wizji sąsiada, poznanie kultur, zachowanie pamięci o wojennych ofiarach, integracja i rozwijanie umiejętności językowych.
Podczas spaceru z panem Romualdem Cieślą uczestnicy okrywali ślady zbrodni niemieckich w Krzepicach. Zaskoczyła nas ilość miejsc pamięci w Częstochowie i ciekawe eksponaty w ratuszu. Głębokie refleksje wzbudziła wizyta w Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Fabryce Oskara Schindlera w Krakowie. Wzajemną integrację umożliwił udział w licznych grach integracyjnych, grze miejskiej, Teaparty oraz wieczorze polsko – niemieckim. Młodzież uczestniczyła również w ciekawym spotkaniu z panem Włodzimierzem Frąckiewiczem, który jest reżyserem filmu „Płonąca granica”. Dodatkowym atutem projektu była możliwość poznania kultury żydowskiej podczas spaceru z przewodnikiem po krakowskim Kazimierzu i udziale w warsztatach w krakowskim Muzeum Galicja. Wiele tajemnic odkrył również spacer z przewodnikiem po klasztorze na Jasnej Górze.
Młodzież niemiecka przekonała się o polskiej gościnności, ponieważ nocowali w domach polskich uczestników. Serdeczność, otwartość, zaangażowanie i pomysłowość wszystkich uczestników zasługują na szczególną uwagę.
Sponsorami projektu była Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Zespół Szkół w Krzepicach. Partnerzy projektu tj. Zespół Szkół w Krzepicach oraz Starostwo Powiatowe w Tübingen deklarują chęć dalszej współpracy.
Ogrom przekazanej wiedzy, serdeczna atmosfera, głębokie przemyślenia i refleksje dotyczące przemijania na długo pozostaną w pamięci organizatorów i uczestników.Ewelina Łyźniak


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl