Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 02 kwietnia 2020
Franciszka i Władysława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
PERYSKOP. Lustro, telewizor i lodówka
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
„Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie” – pamiętamy to jeszcze z dzieciństwa, ale lustro towarzyszy nam przez całe życie. Ludzie, jak wiadomo, to raczej mądre istoty, a jak z lustrem radzą sobie inni? Takie chociażby koty czy psy ganiają za swoim odbiciem, myśląc, że to inne zwierzaki, ale testy na spostrzegawczość odbicia w lustrze zdają chociażby małpy, słonie czy delfiny.

Człowiek może mieć większy problem, gdy z powodów osobistych boi się spojrzeć w lustro, gdyż jak mawiał M. Twain, może i nie jest jedyną istotą, która się czerwieni, ale jedyną, która musi. Powodów do takiego stanu jest mnóstwo, a lustro to pierwsza poważna weryfikacja. Parcie na szkło to jest podstawą w dzisiejszym świecie i nie ważne aż tak do końca czy mówią o nas dobrze, ważne aby nie przekręcili nazwiska. Jednak należy zachować ostrożność, będąc bowiem w blasku fleszy trudno zauważyć czy aby nie przeglądamy się już w lustrze weneckim, a w najlepszym razie w krzywym zwierciadle śmiechu.
Zaćmienie słońca znamy dobrze z astronomii, ale to bardzo rzadkie zjawisko. Niestety zaćmienie umysłu to stan nader częsty i z reguły wpływa na postrzeganie rzeczywistości przez samego zainteresowanego i marna to pociecha, że wysiłek umysłowy pozwala zachować nasz mózg w lepszym stanie na późniejszy okres. Chociaż podobno nie samym chlebem żyje człowiek, to jednak historia pokazuje, że strona duchowa z reguły przegrywa z potrzebami brzucha, jest to poniekąd naturalne – jak wiadomo głodny sytego nie zrozumie. Historia ludzkości to z reguły walka o pełniejszą miskę – tak było i u nas, a przekonali się o tym i Gomułka, i Gierek, i Jaruzelski, a nawet Tusk, gdy wyborcy dostrzegli rozziew między jego wystąpieniami na tle zielonej wyspy a stanem swoich portfeli.
Już Winston Churchill mawiał, że polityk jest jak mucha i można go zabić gazetą, a co dopiero telewizja? Wszak to potęga, jednak ostatecznie najważniejsza jest lodówka.ANNA GAUDY


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl