Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 07 kwietnia 2020
Donata i Rufina
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
ekologia
EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Autorem tej przepięknej i wartościowej publikacji jest Edward Sokołowski, wieloletni działacz Ligi Ochrony Przyrody, wielki pasjonat przyrody i piękna Ziemi Częstochowskiej, były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Częstochowie i były dyrektor oddziału w Częstochowie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Książkę, w grudniu 2018 roku, wydała Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Częstochowie przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Publikacja to kopalnia wiedzy o rzece Warcie, jednej z głównych rzek Polski. Warta to najważniejszy i główny prawy dopływ Odry, ma swe źródła na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Pod względem długości (808 km) jest to trzecia rzeka w kraju, a jeżeli uwzględnić tylko długość rzeki znajdującej się na terytorium kraju, to druga co do długości rzeka w Polsce. Również jest drugą rzeką, po Wiśle, wymienioną w hymnie Polski. Powierzchnia dorzecza wynosi 54,5 km2 i zasila ją 146 dopływów, z czego 79 to lewostronne, a 67 – prawostronne.
Edward Sokołowski rzekę Wartę opisuje w różnych kontekstach tematycznych. Poznajemy jej przebieg jako drogi dla wodnego transportu, jej walory turystyczne, rekreacyjne i sportowe, jej gospodarcze wykorzystanie, infrastrukturę i przede wszystkim bogactwo przyrodnicze. Warta stała się siedliskiem dla borów – jej „zabobrzanie” rozpoczęło się w 2005 roku – niestety, dzisiaj stały się dla okolicznej przyrody zagrożeniem, bowiem nastąpił niekontrolowany ich rozwój. Krajobraz nadwarciański to także miejsce bytowania dla bocianów, czapli siwych czy brzegówek i dzięciołów. Jak pisze autor, najbardziej atrakcyjne pod względem faunistyczno-ornitologicznym są obszary Parku Narodowego „Ujścia Warty” oraz w nieco mniejszym wymiarze rezerwatu :Jeziorsko”. Na terenie parku żyje i przebywa ok. 270 gatunków ptaków, z czego 170 ma tu swoje miejsca i gniazda lęgowe. Tu swoje miejsce do postoju znajduje kilka tysięcy ptaków migrujących. Do najliczniej występujących tu gatunków można zaliczyć: gęgawę, perkoza, bąka, czaplę białą wodniczka, derkacza, rybitwę czarną i białą, żurawia, łabędzia krzykliwego, czaplę i łyskę. Nad brzegami rzeki spotkać można różne gatunki jętki (rodzaj motyla).
W części tabelarycznej autor podaje wykazy wraz z podstawowymi danymi: 10 najdłuższych rzek świata, 10 najdłuższych rzek Europy, 10 najdłuższych rzek Polski oraz najdłuższych dopływów Warty, sztucznych zbiorników, mostów drogowych i kolejowych, Parków Narodowych i rezerwatów, miast, gmin i powiatów.
Zachwycającą częścią albumu jest zestaw około stu fotografii ukazujących piękno krajobrazu rzeki i jej dorzecza. To prawdziwa uczta dla oka.Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl