Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 04 kwietnia 2020
Wacława i Izydora
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo
» Teatr Baniek Mydlanych w Częstochowie
» Wielki koncert w 100. Rocznicę Powstań Śląskich
» Retransmisja koncertu ANDRE RIEU po raz trzeci we wrześniu
» Teatr Dratwa z Kłomnic świętuje pięciolecie
» POWSTAJE NOWE, NOWOCZESNE CENTRUM BIUROWE. „Częstochowianka”
» 7 Dywizja Piechoty. Zapomniani Bohaterowie 1939”
» Nowy naczelnik edukacji
» Kamienica Polska zaprasza
» Jurajski Produkt Roku

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 33 (1432) z 2019-08-22
Gazeta Częstochowa
Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce rozpościera się potężny ogród. Niestety, ze względu na zły stan nie jest on dostępny dla pacjentów lecznicy. Placówka na uporządkowanie parku nie ma pieniędzy, ale można je pozyskać dzięki budżetowi obywatelskiemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
15 sierpnia 2019 roku, w Święto Wniebowzięcia Matki Bożej i Święto Wojska Polskiego premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki wraz przedstawicielami Wojska Polskiego modlił się podczas Apelu Jasnogórskiego. Panu Premierowi towarzyszyli częstochowscy parlamentarzyści: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
- Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zarzucił rządowi Prawa i Sprawiedliwości, że wskutek jego działań zmniejszania podatków i reformy oświaty miasto będzie miało 125 milionów deficytu w budżecie. To są nierzetelne, a nawet nieprawdziwe wyliczenia. Co więcej, prezydent Matyjaszczyk nie uwzględnił w nich 116 milionów złotych, które dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwość w ciągu ostatnich trzech lat dodatkowo zasiliły budżet miasta – tak senator RP Artur Warzocha ocenił kalkulację prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, mającą zdezawuować programy wprowadzane dla społeczeństwa przez rząd Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Jurajski Park Narodowy
Pomysł utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zrodził się wśród grona botaników z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach już w latach siedemdziesiątych. Projekt powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Zespołem specjalistów odpowiedzialnych za niego kierował prof. Romuald Olaczek – polski przyrodnik, czynnie działający w imię ochrony przyrody i środowiska. Mimo to projekt po dzień dzisiejszy pozostaje niezrealizowany.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
9 sierpnia 2019 roku w Nadleśnictwie Siewierz otwarto stanowisko ekspozycyjne, do którego wpuszczono sześć żółwi błotnych. Jest to obecnie jedyne miejsce na południu Polski, gdzie będzie można je zobaczyć.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
Trudno jest pisać historię ludzi i spraw, które wieńczy tragiczny finał, lecz pamięć o zbliżającej się, 80. rocznicy ataku Trzeciej Rzeszy na Polskę i tym samym początku II wojny światowej tak nakazuje. Dzisiaj spróbujemy choć odrobinę przyjrzeć się jak prezentowały się nastroje i działania mieszkańców Częstochowy i powiatu wobec dynamicznej i z każdym miesiącem coraz gorzej rokującej sytuacji międzynarodowej. Tym groźniejszej, że namacalnej i wszechogarniającej, o czym my, ludzie żyjący obecnie w czasach względnego pokoju, powinniśmy pamiętać. Niniejszy tekst powstał na podstawie informacji zawartych m.in. w artykule G. Basińskiego „Społeczeństwo Częstochowy wobec kryzysów – Litewskiego i Czechosłowackiego w 1938 r.” („Almanach Częstochowy”, 2018) oraz opracowania prof. T. Dubickiego i dr. hab. R. Majznera pt. „Społeczeństwo Częstochowy wobec zagrożenia wybuchem wojny. Maj – sierpień 1939” („Społeczeństwo Częstochowy w latach 1918–1939”, 1997).
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
Każde spotkanie z cyklu „Z Janem Pawłem ku przyszłości”, które organizuje Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, jest niezwykłe. Uczestniczą w nich osoby wyjątkowe, pełne miłości do Pana Boa i ludzi. Ale jakże niezwykłe było spotkanie 18 lipca 2019 roku. W tym osiemdziesiątym ósmym już spotkaniu gośćmi honorowymi były siostry ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia, które podzieliły się swoimi charyzmatami
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Rambo w częstochowskiej policji
Od kilku dni, służbę w szeregach policyjnych psów patrolowo-tropiących pełni 2-letni owczarek niemiecki o imieniu Rambo. To kolejny już pies służący w częstochowskiej Policji. Jego opiekunem został przewodnik psów tropiących asp. szt. Marek Ładny z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
– Bardzo dziękuję panu wiceministrowi Szymonowi Giżyńskiemu za wsparcie naszych działań na rzecz budowy hali sportowej w Aleksandrii, która ma służyć dzieciom i młodzieży. Pan poseł sprawił to, że niemożliwe stało się możliwe – powiedział wójt Jerzy Żurek.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
ANNA PURSKA
WIERSZE
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
SZTUKA ŻYCIA
tworzenia jest przekazywanie czegoś drugiemu człowiekowi. Wojciech Kilar
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
Muzycy Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana pod batutą Adama Klocka dali brawurowy występ podczas 53. Festiwalu Kiepury w Krynicy. 12 sierpnia w Pijalni Głównej zagrali w koncercie wieczornym, akompaniując występującym artystom.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Od twórczości ludowej po naukę
XXVIII Krajowa Wystawa Rolnicza: 31 sierpnia – 1 września 2019 roku
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
pod hasłem „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie” 2 września - 3 października 2019 r.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
Rozmowa z TOMASZEM MATYSZCZAKIEM, dyrektorem Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Czytaj więcej     Komentarze
ROLNICTWO
Bezpieczne gospodarstwo
Państwo Emilia i Dariusz Płuszkowie, prowadzą gospodarstwo wielopokoleniowe wraz z rodzicami i swoimi dziećmi. To wspólne dzieło jest wyrazem dobrej współpracy i zamiłowania do ziemi. Gospodarstwo państwa Emilii i Dariusza Płuszków znajduje się w miejscowości Mykanów, w gminie Mykanów, w powiecie częstochowskim.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Teatr Baniek Mydlanych w Częstochowie
Teatr Baniek Mydlanych zaprasza na wyjątkowe widowisko dla dzieci i prezentuje spektakl „Tajemnica Bańki Szczęścia”, w którym znów spotkamy się ze znanymi już bohaterami: Bąbelkiem i Mydlaneczką oraz Mistrzem Bulbulasem. Czekają na nas olbrzymie bańki mydlane w nowych kształtach i kolorach!
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wielki koncert w 100. Rocznicę Powstań Śląskich
Już w najbliższą sobotę 31 sierpnia o godz. 21.00 na Stadionie Śląskim odbędzie wielki koncert w 100. Rocznicę Powstań Śląskich „Rapsodia Śląska” organizowany z inicjatywy Marszałka Jakuba Chełstowskiego przez samorząd województwa śląskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Retransmisja koncertu ANDRE RIEU po raz trzeci we wrześniu
Po raz pierwszy OKF Iluzja koncert artysty pokazał 10 sierpnia. - Bilety sprzedały się już w lipcu, więc od razu, planując repertuar sierpniowy, ustaliliśmy kolejny termin 11 i 18 sierpnia. Szybko okazało się, że znowu zabrakło biletów dla wszystkich chętnych. Zatem wprowadziliśmy koncert także do wrześniowego repertuaru : 8 i 12 września. W tej chwili jest jeszcze kilkanaście biletów na 12 września - mówi kierownik OKF Małgorzata Stasikowska-Lis.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Teatr Dratwa z Kłomnic świętuje pięciolecie
Wszystko zaczęło się w roku 2014, kiedy to ówczesny pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach – Katarzyna Sosnowska, aktualnie dyrektor GOKu, pozyskała fundusze na zajęcia teatralno-plastyczne dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Wówczas projekt nosił nazwę „Aktywni-Kreatywni”. Przez pół roku zespół w składzie: reżyser Dawid Chybalski, scenograf i aktorka – Marta Gonera wraz z grupą młodzieży pracowali nad spektaklem pt. „Pchła Szachrajka”. Premiera odbyła się w czerwcu 2014 r. i odniosła sukces. Wydarzenie to stało się wielkim początkiem Teatru działającego w Gminie Kłomnice. Wtedy to jeszcze nikt nie przypuszczał, że Teatr Dratwa będzie rozpoznawalny w całej Polsce, a jego spektakle chętnie oglądane i nagradzane podczas przeglądów teatralnych.
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
POWSTAJE NOWE, NOWOCZESNE CENTRUM BIUROWE. „Częstochowianka”
Firma Polontex, obecny właściciel historycznych obiektów po XIX-wiecznej fabryce włókienniczej, przy ulicy Rejtana 33 w Częstochowie, realizuje wysokonakładową inwestycję modernizacji biurowego budynku pod nazwą „Częstochowianka”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
7 Dywizja Piechoty. Zapomniani Bohaterowie 1939”
Wernisaż ekspozycji pod nazwą „7 Dywizja Piechoty. Zapomniani Bohaterowie 1939” odbędzie się 31 sierpnia o godz. 17.00 w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Nowy naczelnik edukacji
Grzegorz Papalski został nowym naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Będzie m.in. sprawował nadzór administracyjno-finansowy nad działalnością szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest miasto Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Kamienica Polska zaprasza
Piknik Dożynkowy
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Jurajski Produkt Roku
Organizatorzy zapraszają do zgłaszania firm i instytucji.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl