Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 04 kwietnia 2020
Wacława i Izydora
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 34 (1433) 2019-08-29
  W NUMERZE:
» Rolnictwo to perła narodowej gospodarki
» Modlitwa do Matki Bożej Częstochowskiej
»  OLSZTYN / PORAJ. Szansa na nową drogę
» Dożynki Jasnogórskie
» Pamięci września w Lelowie
»  KŁOMNICE / ZAWADA. Na stulecie – nowy wóz ratowniczo-gaśniczy
» KRUS zaprasza do udziału w konkursie
» Bezpieczne gospodarstwo samowystarczalne
» Słodki Wawel Truck podbił serca mieszkańców Częstochowy!
» Rapsodia Śląska
» Konkurs Włókniarza Częstochowa oraz Gazety Częstochowskiej!
» Rozwiązanie Konkursu Włókniarza Częstochowa oraz Gazety Częstochowskiej!
» Na grzyby już czas
» Wędrownicza Watra
» Nordic Walking. Daniel Wojtasiński - wicemistrzem Europy
»  Wypoczynek dzieci i młodzieży – lato 2019
» Sen u dzieci - nowa publikacja Wydawnictwa Marginesy
» CZĘSTOCHOWA STOLICĄ KOLARSTWA AMATORSKIEGO
» Bezpieczne gospodarstwo
» 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej
» Andrzej Gała – niezłomny opozycjonista, redaktor, historyk
»  100-lecie Polski Wolnej - sierpień 1919 r.
» Kartki z kalendarza – kartki sierpnia
» 28 września TAURON Speedway Euro Championship na Stadionie Śląskim, Emocje będą jeszcze większe niż przed rokiem.
» Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na nowych, korzystnych zasadach

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 34 (1433) z 2019-08-29
Gazeta Częstochowa
Rolnictwo to perła narodowej gospodarki
Z takim przesłaniem do Miedźna, w powiecie kłobuckim, przybył premier rządu polskiego Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu towarzyszył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński oraz poseł Lidia Burzyńska, poseł Mariusz Trepka, senator Ryszard Majer i senator Artur Warzocha.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Modlitwa do Matki Bożej Częstochowskiej
26 sierpnia na Jasnej Górze odbyła się uroczysta Msza Święta ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Sumie Pontyfikalnej, odprawianej na jasnogórskim Szczycie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
OLSZTYN / PORAJ. Szansa na nową drogę
Połączenie drogowe i rowerowe między Biskupicami i Choroniem czyli Gminami Olsztyn i Poraj – to nowa inicjatywa wójta gminy Olsztyn. – Droga byłaby doskonałym skrótem z Olsztyna do Choronia, który odciążyłby ruch do Choronia (gmina Poraj) przez Biskupice(gmina Olsztyn). Ponadto Gmina Poraj uzyskałaby nowe połączenie do Częstochowy przez Olsztyn, a turyści – wspaniałą, piękną widokowo drogę rowerową – mówi wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Dożynki Jasnogórskie
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Pamięci września w Lelowie
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
KŁOMNICE / ZAWADA. Na stulecie – nowy wóz ratowniczo-gaśniczy
W niedzielę, 21 lipca 2019 roku, poseł Szymon Giżyński uczestniczył w uroczystości przekazania Ochotniczej Straży Pożarnej Zawada nowego sztandaru i nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego w miejscowości. Poseł czynił usilne starania, aby doposażyć jednostkę w nowy, sprawny wóz bojowy OSP Zawada ten wspaniały prezent otrzymała w 100-lecie swego istnienia.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
KRUS zaprasza do udziału w konkursie
Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży pod hasłem „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie” 2 września - 3 października 2019 r.
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
Bezpieczne gospodarstwo samowystarczalne
Państwo Maria i Robert Matyszczakowie z miejscowości Zbory w gminie Popów prowadzą samowystarczalne gospodarstwo rolne, takie jak to dawniej było. Czyli oparte na praktykowanych od pokoleń, naturalnie biologicznych metodach uprawy roślin i hodowli zwierząt. Gospodarze nie zapominają przy tym o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Słodki Wawel Truck podbił serca mieszkańców Częstochowy!
Interaktywna ciężarówka pełna słodyczy, aplikacji i gier oraz mnóstwa innych atrakcji odwiedziła w ostatnią niedzielę Częstochowę. 25 sierpnia przy ul. Księdza Augusta Kordeckiego 99, (Park Wypoczynkowy Lisieckiego) za sprawą Wawel Trucka nie brakowało atrakcji i odwiedzających. Każdy miał możliwość wejścia do wnętrza wyjątkowego pojazdu i odkrycia mobilnej strefy zabaw oraz słodkiego świata marki.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Rapsodia Śląska
Już jutro, 31 sierpnia 2019 roku na Stadionie Śląskim wielki koncert z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Początek o godz. 21.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Konkurs Włókniarza Częstochowa oraz Gazety Częstochowskiej!
Wygraj bilet na mecz półfinału fazy play-off PGE Ektraligi forBET Włókniarz Częstochowa – Fogo Unia Leszno!
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Rozwiązanie Konkursu Włókniarza Częstochowa oraz Gazety Częstochowskiej!
Wygraj bilet na mecz półfinału fazy play-off PGE Ektraligi forBET Włókniarz Częstochowa – Fogo Unia Leszno!
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Na grzyby już czas
Sezon grzybowy uważamy za rozpoczęty. Właśnie swoimi zbiorami pochwalił się nam nasz stały Czytelnik – pan Lesław Bednarczyk z Sabinowa w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Wędrownicza Watra
28 sierpnia prawie 400 harcerek i harcerzy z całej Polski spotkało się, aby oficjalnie rozpocząć zlot Wędrowniczej Watry 2019 w Harcerskim Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Pająk” w Konopiskach pod Częstochową.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Nordic Walking. Daniel Wojtasiński - wicemistrzem Europy
W sobotę, 31 sierpnia 2019 roku, we włoskim miasteczku Tirano położonym w dolinie Valtellina w Alpach rozegrano Mistrzostwa Europy Nordic Walking na dystansie 5. kilometrów. Wystartował w nich reprezentant Nordic Team Częstochowa Daniel Wojtasiński, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zdobywając tytuł wicemistrza Europy w kategorii M40.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wypoczynek dzieci i młodzieży – lato 2019
Organizatorzy mający siedzibę na terenie woj. śląskiego zgłosili w tym roku 3543 turnusów dla blisko 147 500 uczestników. Jest to więcej niż w roku ubiegłym, w którym to przygotowano ponad 146 tys. miejsc na 3392 turnusach.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Sen u dzieci - nowa publikacja Wydawnictwa Marginesy
Sen dziecka spędza wam sen z powiek? Wypróbowaliście już wielu sposobów, a żaden nie pozwolił wam przespać nocy? Wasze wspaniałe dziecko z nadejściem nocy zmienia się w pana Hyde’a? Idea rodzicielstwa bliskości jest wam bliska, ale nad ranem któreś z was budzi się zmarznięte w nogach łóżka i macie poczucie, że coś znów poszło nie tak? A może próbujecie „wypłakać” dziecko od tygodnia, a jedynym rezultatem są awantury rodzinne? To jest książka dla was.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
CZĘSTOCHOWA STOLICĄ KOLARSTWA AMATORSKIEGO
Już drugi rok z rzędu w mieście odbędzie się Częstochowa Trek Race, czyli po mistrzowsku przygotowany wyścig dla amatorów z pulą nagród 70 000 zł oraz gwiazdami światowego formatu: Jensem Voigtem, Przemysławem Niemcem oraz Cezarym Zamaną.
Czytaj więcej     Komentarze
ROLNICTWO
Bezpieczne gospodarstwo
Państwo Emilia i Dariusz Płuszkowie, prowadzą gospodarstwo wielopokoleniowe wraz z rodzicami i swoimi dziećmi. To wspólne dzieło jest wyrazem dobrej współpracy i zamiłowania do ziemi. Gospodarstwo państwa Emilii i Dariusza Płuszków znajduje się w miejscowości Mykanów, w gminie Mykanów, w powiecie częstochowskim. Jego historia sięga roku 1930 roku, kiedy plac wielkości 12 mórg kupił pradziadek pana Dariusza. Potem swój trud zaznaczyli tu jego rodzice, a od 1994 roku gospodarstwo rozwijają Emilia i Dariusz. I czynią to z rozmachem i poczuciem misji. Dzisiaj pracują na 220 hektarach, gdzie uprawiają głównie rośliny: pszenicę, rzepak, jęczmień, kukurydzę, łubin. Jak podkreślają, bezustannie pracują nad budowaniem gospodarstwa bezpiecznego, bo jest to przecież to dla ich dobra, dla ich zdrowa i życia.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej
- z diariusza Jana hr. Szembeka, Wiceministra Spraw Zagranicznych II RP
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Andrzej Gała – niezłomny opozycjonista, redaktor, historyk
31 sierpnia br. minie 39. rocznica Porozumień Sierpniowych, w wyniku których narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Był to największy ruch społeczny w dziejach Polski powołany do życia w okresie zniewolenia. Jego celem była przede wszystkim walka o demokrację, wolność słowa, a także prawa pracownicze w czasach PRL-u. Również w Częstochowie powstał lokalny Region tejże organizacji. Jednym z jego najaktywniejszych działaczy był Andrzej Wiktor Gała.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
100-lecie Polski Wolnej - sierpień 1919 r.
Wszyscy wiemy kiedy odzyskaliśmy niepodległość, kiedy był dzień pierwszy naszej Wolności. To 11 listopada 1918 r. Ale nie wszyscy wiedzą od kiedy istniała Rzeczypospolita Polska i dlaczego tak się nazywa. Wśród dat tego roku, wobec wielości innych, ta jedna znana jest nielicznym. A znajomość tej daty jest koniecznie potrzebna
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Kartki z kalendarza – kartki sierpnia
1 sierpnia 1998 r. – zmarł Zbigniew Piekutowski (ur. 10 września 1921 r. w Warszawie), w latach 1959–1962 główny inżynier Huty im. B. Bieruta w Częstochowie, w latach 1962–1973 dyrektor naczelny huty im. B. Bieruta w Częstochowie. Za jego rządów rozbudowano infrastrukturę socjalną huty, stworzono największą wówczas w Polsce oczyszczalnię ścieków oraz zbiornik w Poraju. W latach 1978–1991 pracownik naukowy Politechniki Częstochowskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
28 września TAURON Speedway Euro Championship na Stadionie Śląskim, Emocje będą jeszcze większe niż przed rokiem.
28 września w Chorzowie poznamy Mistrza Europy na żużlu. Wszystko jest jeszcze możliwe, o tytule nadal marzy kilku zawodników. Zanosi się więc na ściganie na najwyższym poziomie. Kibice mogą też liczyć na pozasportowe atrakcje – tego dnia warto pojawić się w Parku Śląskim i na Stadionie Śląskim już kilka godzin wcześniej.
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na nowych, korzystnych zasadach
Od 30 września do 29 października br. rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, finansowanej z PROW 2014-2020. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl