Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 04 kwietnia 2020
Wacława i Izydora
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 40 (1439) 2019-10-10
  W NUMERZE:
»  POLSKA TRADYCJI I WOLNOŚCI - Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie
» Czechy: Grupa Wyszehradzka chce finansowania przez UE walki z ASF - Sukces polskiej polityki rolnej w sprawie ASF
» KONKURS „ZIELONA PRACOWANIA”. Pracowania od Funduszu
» Wystąpienie posła Szymona Giżyńskiego podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie
» „ZAKRĘCENI NA EKO” w SP w Konopiskach
» Z raportówki policjanta
»  INTERWENCJA EKOLOGICZNA. Prezydent Częstochowy nie zdaje egzaminu
» SERWIS GMIN
» SERWIS GMIN
»  Pomoc suszowa: na kontach rolników już ponad 150 mln zł
» Mieszkanie Plus w Częstochowie
» Wizyta ministra rolnictwa w Częstochowie
» Wizyta ministra rolnictwa Jana Krzysztof Ardanowskiego w Częstochowie
» Centrum Urazowe otwarte
» Inauguracja na Uniwersytecie Częstochowskim
» CZĘSTOCHOWA. Nadzwyczajna sesja zwołana i natychmiast odwołana
» Przywróćmy Honor Częstochowie
» Nowy sezon w Filharmonii Częstochowskiej
» WYDAWNICTWO BEZDROŻA POLECA
» ANNA PURSKA
» Lasy Państwowe – firma odpowiedzialna społecznie
» Siedziba w historycznym budynku
» Samochody dla OSP w powiecie kłobuckim
» KONFERENCJA ROLNA W CZĘSTOCHOWIE. „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”
» Finał Śląskiej Ligi Młodzików
» Sukces Bebetto AZS UJD
»  Raków pokonał lidera
»  PIŁKA NOŻNA. Skra ograła Bytovię w dramatycznych okolicznościach!
» ZNAK EMOTIKON – DZIECIOM
» POLSKIE RADIO POLECA
» POLSKIE RADIO POLECA
» WYDAWNICTWO BIAŁY KRUK

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 40 (1439) z 2019-10-10
Gazeta Częstochowa
POLSKA TRADYCJI I WOLNOŚCI - Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie
Głos Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego w odpowiedzi na wystąpienie lidera częstochowskiego PiS, posła Szymona Giżyńskiego – w sprawie przywrócenia województwa częstochowskiego: „W tym naszym wielkim przedsięwzięciu są także i posunięcia, które mają doprowadzić do racjonalizacji układu administracyjnego w Polsce i jestem przekonany, że duchowa stolica Polski będzie uwzględniona. Jej rola w Polsce będzie uwzględniona. Nie pozwolimy na to, aby Częstochowa była prowincją. To musi być naprawdę stolica… /tu zapis foniczny przerwany… wybuch radości na sali, wrzawa i huragan braw/.
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
Czechy: Grupa Wyszehradzka chce finansowania przez UE walki z ASF - Sukces polskiej polityki rolnej w sprawie ASF
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
KONKURS „ZIELONA PRACOWANIA”. Pracowania od Funduszu
26 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie, w powiecie kłobuckim, otwarto nową pracownię przyrodniczą. Pieniądze na realizację placówka otrzymała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katowicach, w ramach konkursu „Zielona pracownia”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wystąpienie posła Szymona Giżyńskiego podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie
Nasza obecność i znaczenie we współczesnej Polsce i współczesnym świecie, to efekt działań śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego, którzy założyli formację polityczną, opartą na dwóch fundamentach. Fundament pierwszy, to rozpoznawanie – nieomylne i bardzo natarczywe w swych konsekwencjach – dobra i zła w życiu publicznym. Opowiadanie się za dobrem w każdej sytuacji.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
„ZAKRĘCENI NA EKO” w SP w Konopiskach
W roku szkolnym 2018/2019 nauczyciele przedmiotów przyrodniczych napisali projekt edukacyjny „Zakręceni na Eko”. Zakładał on realizację zagadnień ekologicznych dotyczących:
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Z raportówki policjanta
Zaginął 72-letni Tadeusz Sobieraj z Częstochowy Częstochowscy policjanci poszukują 72-letniego mieszkańca Częstochowy. Tadeusz Sobieraj wyszedł z domu na spacer 29 września i dotychczas nie nawiązał kontaktu z bliskimi. Każdy, kto zna miejsce jego aktualnego pobytu lub w ostatnim czasie widział zaginionego, proszony jest o kontakt z policją. Rysopis zaginionego: wzrost 170 cm, krępej budowy ciała, włosy krótkie, siwe.Ubiór zaginionego: czerwona kurtka do pasa, spodnie dżins niebieskie i granatowe buty. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu zaginionego, proszony jest o kontakt z Komendą Miejską Policji w Częstochowie – telefon (34) 369 12 55 lub z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu alarmowego 112.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
INTERWENCJA EKOLOGICZNA. Prezydent Częstochowy nie zdaje egzaminu
– W mojej opinii prezydent złamał prawo – stwierdza Hubert Pietrzak, prezes Fundacji Częstochowski Alarm Smogowy.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
SERWIS GMIN
DĄBROWA ZIELONA 28 września grupa Seniorów z Gminy Dąbrowa Zielona miała przyjemność odwiedzić Targi Seniora 2019 w Krakowie. W czasie targów seniorzy mogli bezpłatnie wykonać badania słuchu, wzroku, stóp, kręgosłupa oraz zapoznać się z usługami rehabilitacyjnymi i różnego rodzaju zabiegami kosmetycznymi, zdrową żywnością, suplementami diety oraz licznymi ofertami biur podróży, ośrodków wypoczynkowych, uzdrowisk i sanatoriów. Seniorzy mieli przyjemność uczestnictwa w koncercie Tadeusz Woźniaka oraz koncercie zespołu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (Kwartet Waltorniowy). Na Scenie Głównej odbyło się spotkanie z uczestnikami popularnego programu „Sanatorium Miłości” oraz rozmowa z Andrzejem Piętowskim (słynnym polskim podróżnikiem, kajakarzem i zdobywcą).
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
SERWIS GMIN
PORAJ. 9 października ruszył remont pierwszego odcinka drogi wojewódzkiej DW 791 w Poraju. W pierwszej kolejności modernizowany będzie odcinek od skrzyżowania DW 791 z ul. Północną w Poraju na dł. ok. 1,8 km do pierwszych zabudowań w Masłońskim. Na tym odcinku droga zostanie zamknięta, obowiązywać będą objazdy.
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
Pomoc suszowa: na kontach rolników już ponad 150 mln zł
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków o pomoc suszową, do piątku na konta rolników trafiło już ponad 150 mln zł.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Mieszkanie Plus w Częstochowie
Tak, ta inwestycja w Częstochowie jest już realna i bardzo bliska ostatecznego urzeczywistnienia. 8 października 2019 roku, w siedzibie Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A. Spółki Skarbu Państwa w Częstochowie, podpisano list intencyjny w sprawie realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus w Częstochowie. Osiedle ma powstać przy ul. Wiolinowej w dzielnicy Grabówka.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wizyta ministra rolnictwa w Częstochowie
Na zaproszenie wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego w Częstochowie 6 października 2019 roku gościł minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Na spotkanie z Panem Ministrem do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przyszło ponad dwieście osób.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wizyta ministra rolnictwa Jana Krzysztof Ardanowskiego w Częstochowie
Na zaproszenie wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego w Częstochowie 6 października 2019 roku gościł minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Centrum Urazowe otwarte
7 października 2019 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie uroczyście otwarto nowe Centrum Urazowe.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Inauguracja na Uniwersytecie Częstochowskim
3 października 2019 roku miała miejsce uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Przybyłych gości i społeczność uniwersytecką powitała rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. Wśród bardzo licznych gości obecni byli między innymi: abp ks. Wacław Depo, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński, senatorowie - Artur Warzocha i Ryszard Majer oraz wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
CZĘSTOCHOWA. Nadzwyczajna sesja zwołana i natychmiast odwołana
Radni SLD (Lewica) i PO uznali, że zagrożenie chemicznymi toksynami to sprawa , która może sobie poczekać. Sześć minut wystarczyło im na zamknięcie sesji i "umycie rąk".
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Przywróćmy Honor Częstochowie
W obszarze życia publicznego realnego świata nie jest szkodliwy podział na dobro i zło. Przeciwnie, taki podział jest dziełem roztropności, mądrości i sprawiedliwości. Dziełem natomiast Szatana i jego ziemskich współpracowników hipokrytów jest właśnie zamazywanie różnic między dobrem i złem i ich pełna ambiwalencja. Dlatego, zamiast regułami honoru, Częstochowa samorządzi się i już trzecią kadencję pozostaje na uwięzi miazmatów hipokryzji, oportunizmu i konformizmu.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Nowy sezon w Filharmonii Częstochowskiej
Rozmowa z dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana w Częstochowie – IRENEUSZEM KOZERĄ
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
WYDAWNICTWO BEZDROŻA POLECA
Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo Alex Honnold, David Roberts
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
ANNA PURSKA
Kolejna odsłona wierszy częstochowskiej Poetki
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Lasy Państwowe – firma odpowiedzialna społecznie
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w bieżącym roku obchodzi 95. rocznicę swojego powstania. Przez ten czas otaczająca nas rzeczywistość zmieniła się diametralnie, nastąpiły ogromne zmiany społeczne, jak również zmieniła się leśna rzeczywistość. Przewartościowaniu uległy także realizowane przez leśników zadania gospodarcze, których nadrzędnym celem jest jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne, a przez to zachowanie w stanie nienaruszonym jego najcenniejszych walorów.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Siedziba w historycznym budynku
Nadleśnictwo Koszęcin swoją siedzibę ma w zabytkowym dworze wzniesionym w 1810 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Samochody dla OSP w powiecie kłobuckim
6 października 2019 r. podczas dorocznych zawodów strażackich drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Kłobuckiego nowe samochody otrzymały gmina Krzepice OSP Zajączki II, gmina Lipie – OP Szyszków, gmina Opatów – OSP Opatów. Znaczące wsparcie na rzecz pozyskania samochodów ratowniczo-pożarniczych okazał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński. W tym tygodniu nowy samochód otrzyma jeszcze OSP Przystajń w gminie Przystajń.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
KONFERENCJA ROLNA W CZĘSTOCHOWIE. „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”
Minister Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 25 września 2019 roku otworzyła w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie konferencję „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Gościem honorowym był sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński, który podczas swojego wystąpienia przybliżył działania ministerstwa na rzecz rolników i rozwoju obszarów wiejskich. Jednocześnie podkreślił rolnicze znaczenie regionu częstochowskiego w województwie śląskim.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Finał Śląskiej Ligi Młodzików
Częstochowski Klub Sportowy Budowlani oraz Śląski Związek Lekkiej Atletyki był organizatorem Finału Śląskiej Ligi Młodzików. W zawodach tych uczestniczyło 12 najlepszych zespołów naszego województwa, które wyłonione zostały we wcześniejszych rundach rozgrywek. Lekkoatleci Budowlanych okazali się mało gościnni i zwyciężyli w tych zawodach zdobywając 2137 punktów i złote medale, a miejsca na podium uzupełnili MKS MOS Płomień Sosnowiec 2107 pkt oraz TL Pogoń Rudę Śląska 1899 pkt. Właśnie rywalizacja z Płomieniem była bardzo zaciekła i wyrównana. A prowadzenie w tych zawodach zmieniało się praktycznie po każdej konkurencji.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Sukces Bebetto AZS UJD
W 4. kolejce ekstraklasy tenisistki stołowe Bebetto AZS UJD Częstochowa odniosły kolejne zwycięstwo pokonując na wyjeździe AZS PWSiP Metal-Technik Łomża 3:0.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Raków pokonał lidera
W spotkaniu 11 kolejki o mistrzostwo PKO Ekstraklasy, 5 października 2019 roku, drużyna częstochowskiego Rakowa pokonała na wyjeździe dotychczasowego lidera rozgrywek - Pogoń Szczecin 2:1. W zespole szczecińskiej Pogoni do 41 minuty na boisku przebywał były zawodnik częstochowskiego Rakowa, Marcin Listkowski.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Skra ograła Bytovię w dramatycznych okolicznościach!
Drużyna częstochowskiej Skry 5 października 2019 roku wygrała przed własną publicznością z Bytovią Bytów, 3:2 w spotkaniu 12 kolejki o mistrzostwo drugiej ligi.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
ZNAK EMOTIKON – DZIECIOM
„Marcelek” Jean-Jacques Sempé
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
POLSKIE RADIO POLECA
Lena Piękniewska „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
POLSKIE RADIO POLECA
Hash Cookie „Dom”
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
WYDAWNICTWO BIAŁY KRUK
Wojciech Roszkowski „Kierunek Targowica. Polska 2005–2015”
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl